SP SERCE I POMOC

Czcionka:

Uczniowie przechodząc z nauczania zintegrowanego do nauczania przedmiotowego w klasie IV napotykają na szereg trudności adaptacyjnych. Zmiany organizacyjne, z którymi spotykają się dzieci u progu klasy czwartej to przede wszystkim zmiana wychowawcy klasy,  zmiana w ocenianiu, szybsze tempo pracy, większe obciążenie nauką, która podzielona jest na przedmioty. Większa liczba przedmiotów wiąże się ze spotkaniem z nowymi nauczycielami mającymi różne osobowości, wymagania i style pracy. Uczniowie kończący I etap edukacyjny mogą mieć zatem trudności wynikające z różnic w organizacji nauczania oraz  znaczących różnic programowych pomiędzy obowiązującą w kl. I-III podstawą programową, a nową podstawą programową w klasie IV. Wszystkie te  zmiany  powodują, że między klasą III i IV mamy do czynienia z istotnym „progiem szkolnym”. Dlatego bardzo ważne jest w okresie zmiany etapów edukacyjnych stworzenie przyjaznego klimatu w szkole, na który składają się relacje uczeń – nauczyciel, nauczyciel – rodzice oraz tworzenie dobrego klimatu w grupie rówieśniczej. Nauczyciele i  rodzice  powinni dążyć do tego, żeby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki przystosowania się do zmienionej rzeczywistości. Właśnie dlatego nasza szkoła w roku szkolnym 2023/24 wdrożyła program adaptacyjny w ramach wyżej wymienionego projektu.

14.06.23r. - Spotkanie integracyjne klasy III z obecną i przyszłą wychowawczynią.

13.09.23r. - Wyjazd integracyjny do Osady Marianów w ramach programu SP Serce i Pomoc

Uczniowie wraz z wychowawczynią i Panią pedagog spacerowali po lesie i zbierali leśne skarby. W osadzie czekało wiele atrakcji np. zjazdy na tyrolce, place zabaw, trampoliny, gokarty, malowanie na folii, wykonanie amuletów, tipi, strzelanie z łuku, wykonanie zielników oraz ognisko z pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami. Cała klasa miała niepowtarzalną okazję do wspólnej zabawy i rozmów.

19.09.23r.Warsztaty dla rodziców czwartoklasistów pt. „jak pomóc dziecku zaadaptować się w czwartej klasie”

Dnia 19.09.23r. Odbyły się warsztaty dla rodziców czwartoklasistów pt. „jak pomóc dziecku zaadaptować się w czwartej klasie” które prowadziła mgr Barbara Banasiak- psycholog szkolny. Duża frekwencja i zaangażowanie rodziców sprawiły, że było to bardzo owocne spotkanie.